Koronavirüs aşısını bulan BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci’den açıklama: Aşı herkese eriştirilmelidir'

Koronavirüs aşısını bulan BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci’den açıklama: Aşı herkese eriştirilmelidir'

Koronavirüs aşısını bulan BioNTech firmasının kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci , BM toplantısında aşıya ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

 

Koronavirüs aşısınu bulan BioNtech'in kurucu ortağı Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci, BM Genel Kurulu'nun Covid-19'la mücadele konulu özel oturumunda konuştu. 

Salgın nedeniyle video konferans yöntemiyle düzenlenen toplantıda söz alan BioNTech şirketinin kurucu ortağı Uğur Şahin, aşı çalışmalarına dair süreci anlattı. Şahin, "Bu benim için bir onur. Tecrübelerimizi paylaşmaktan gurur duyuyorum" ifadelerini kullandı.

"BUNA KARŞI BİR AŞI GELİŞTİRMEK GEREKİYORDU"

Şirketlerinde ağır hastalıklarla mücadele konularında çalıştıklarını kaydeden Şahin, "Yeni teknolojileri kullanıp aşıyı hazırlamak gerekiyordu. Yaklaşımlarımızı birleştirdik, Wuhan'da bir salgın olduğunu duyduk, 24 Ocak'ta Cuma akşamı Çin'de yeni bir virüs olduğunu öğrendik. İnsanlığın hiçbir bağışıklığının olmadığı bir virüs söz konusuydu. Ağır solunum yolu hastalığı görülen bir durumdu. Bulaşan kişilerin bazılarında belirti olmamasına rağmen bulaştırıcı olabiliyorlardı. Özlem'i aradım ve bunun yeni ve ağır bir salgın olduğunu söyledim. Plan hazırladık ve arkadaşlarımızla görüştük. Buna karşı bir aşı geliştirmek gerekiyordu" diyerek aşıya giden sürece değindi. Şahin, "İlgili çevremizi harekete geçirdik, bilim adamlarını bir araya getirdik ve zaman kaybetmemeye çabaladık. Bu bilim adamları gönüllü çalıştılar. Yalnız çalışamazdık, Pfizer ile de ortak hareket ettik. Bilim adamları ve uzmanların bir ortak çalışması ortaya konuldu. Bu çabalarımız bizi sonuca götürdü ve nihayet sonuç alınabilen bir aşıya ulaştık" diye konuştu.

"AŞI, FARKLI TOPRAKLARDA FARKLI KİTLELERE ERİŞTİRİLMELİ"

Koronavirüs aşının bulunmasında büyük rol oynayan diğer bir isim olan BioNTech'in kurucularından Özlem Türeci de, "Umutsuzluklarımızla şirketimizi kurmuştuk. Yenilik ve araştırma yapmak için bütçe konusu her zaman sorun olmuştur. Ancak buna rağmen biz çalışmalarımızı yaptık. Şimdi söylenenler beni duygulandırıyor. Bize göre aşının geliştirilmesi dünya geneline yayılmalıdır. Aşı farklı topraklarda farklı kitlelere eriştirilmelidir. Amacımız aşıyı olabildiğince hızlı üretmek ve dünya ülkelerine ulaştırmaktır. Çaba ve iş birliği dünya çapında olmalıdır. Tek başına bir şirket değil, BM ve hükümetler de bu iş birliğinin içinde olmalıdır" diyerek ilgili kurumlara seslendi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık