Prof. Dr. Tevfik Özlü:Sevdiklerimizin öldüğü haberiyle yıkılabiliriz

Prof. Dr. Tevfik Özlü:Sevdiklerimizin öldüğü haberiyle yıkılabiliriz

Kovid19 Bilim Kurulu üyesi ve Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, Kurban Bayramı'nda vatandaşların tedbiri elden bırakmasının felakete neden olabileceğini söyledi

Tevfik Özlü:''Buluşmaların açık alanlarda düzenlenmesi, ziyaretlerde maske takılması, sosyal mesafe kurallarına uyulması gerektiğini ifade ederek, "Eskisi gibi yaparsak, evimize geri döndüğümüzde; sevdiklerimizin hastalandığı veya öldüğü haberiyle yıkılabiliriz" dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr Tevfik Özlü, sosyal medya hesabından Kovid19 gölgesinde geçecek Kurban Bayramı öncesinde uyarılarda bulundu. Özlü'nün uyarıları şöyle: "Bayram veya tatil nedeniyle memleketlerine, Anadolu’ya dönüp yakınları, dostlarıyla bir araya gelecek yurttaşlarımız!

Çok zor gelse de, sevdiklerimizi ve kendimizi korumak için alttaki kurallara uymamız gerekiyor, çünkü şu sıra olgularımızın en sık nedeni bu kurallara uymamak. Büyüklerinizi, yakınlarınızı, dostlarınızı ziyaret ettiğinizde el öpmeyin, tokalaşmayın, sarılıp, öpüşmeyin; 1,5 metreden yakın olmayın. Ziyaret sırasında karşılıklı maskelerinizi takın.

Mümkünse ziyareti açık havada yapın, çok uzun tutmayın. Birlikte bir şeyler yiyip içmeyin. Vazgeçemedikleriniz dışında düğün, nişan, sünnet, mevlüt gibi davetlere katılmayın; telefonla arayıp tebrik edin; salgın nedeniyle katılamayacağınızı, başkalarına zarar vermek istemediğinizi söyleyin ve hediyenizi kendilerine ulaştırın.

Bu törenleri siz düzenliyorsanız: açık havada yapın; az sayıda kişiyi davet edin; katılımcılar arasında sosyal mesafeyi koruyacak ve temasa izin vermeyecek şekilde planlayın; gelen kişilerin maskesi yoksa, maske verin ve herkesin maske takmasını sağlayın; programı kısa tutun. Eskisi gibi yaparsak, evimize geri döndüğümüzde; sevdiklerimizin hastalandığı veya öldüğü haberiyle yıkılabiliriz. Büyük kentlerde yaşayanların, kendileri hasta olmasa da virüsü taşıyıp bulaştırma olasılıkları çok daha fazla. Sevdiklerimize zarar vermeyelim.

Aksi de oluyor. Büyük kentlerden Anadolu'ya tatile, düğüne, taziyeye giden sağlıklı aileler, dönüşte virüsü kapmış olarak evlerine dönebiliyor. Dikkatli olalım. Virüs her fırsatı değerlendiriyor, ona fırsat vermeyelim."