Süreç böyle olunca, vakalar da artıyor! "Karantina bitti, test yapmadılar, iyileştim mi bilmiyorum."

Süreç böyle olunca, vakalar da artıyor! "Karantina bitti, test yapmadılar, iyileştim mi bilmiyorum."

20 gün önce rahatsızlanarak Ankara'da hastaneye giden Üniversite öğrencisi Deniz Ortakçı'ya ilk gidişinde test yapılmadı. “Faranjitsindir” denilerek eve gönderilen Ortakçı, kas ve eklem ağrıları arttığında tekrar hastaneye gitti ve test yaptırdı.

Hastane yapmak istmemesine rağmen yoğun ısrarları ile yaptırdığı test sonucu pozitif çıktı. Ortakçı’ya 14 günlük karantina sürecinde sadece bir kez filyasyon ekipleri geldi. Karantina sonrası da aranmayan Ortakçı’ya karantinadan çıktığında test dahi yapılmadı ve “Durumun iyi, ikinci teste gerek yok. Biz sadece sağlıkçılara ve askerlere ikinci testi yapıyoruz” denildi.

Ortakçı koronavirüse yakalandığını öğrenene kadar ailesi ve çevresindeki arkadaşlarıyla teması oldu. Aile bireyleri de kendi girişimleri sonucu test yaptırdı ve karantinaya girdi. Ortakçı ilçe sağlık müdürlüğünü aradığında sürekli “Çok yoğunuz, filyasyon ekipleri yetişemiyor” yanıtını alıyordu. Ortakçı ve ailesini kontrol etmek için filyasyon ekipleri yaklaşık 4 gün sonra geldi.

"İKİNCİ TESTE GEREK YOK"

Yaşadıklarını ANKA’ya anlatan Ortakçı karantina sürecinde kendisini takip etmesi gereken aile hekiminin başka bir yerde görevlendirildiğini ve kendisine yeni bir aile hekimi de atanmadığı belirterek, “Bu süreçte sağlığımla ilgili gelişmeleri kendim takip ettim” dedi. 14 günlük karantina süreci bitmesine rağmen aranmaya Ortakçı, kendisi hastaneye gitti. Burada “Durumun iyi, ikinci teste gerek yok. Biz sadece sağlıkçılara ve askerlere ikinci testi yapıyoruz” denilen Ortakçı, şimdi gerçekten hastalıktan kurtulup kurtulmadığını bilmiyor.

Ortakçı, “ Bundan sora iyileşip iyileşmediğimi nasıl öğrenebileceğimi bilmiyorum. Semptomlarım yok gibi görünüyor. Ancak bundan sonra normal hayatıma daha dikkatli olarak devam edeceğim” dedi. Önlem olarak yine de kendisini bir süre daha karantinada tutacağını ifade eden Ortakçı, hastanelerdeki gözlemlerini şöyle anlattı: “Hastanelere gittiğinizde durumun çok vahim olduğunu görüyorsunuz. Sürekli sistem kitleniyor. Bugün (17 Ağustos) hastanede 1 saat sistem kitlendi. Sağlıkçıların durumu da tükenmiş gibiydi. Hükümet insanları sadece ‘Önlem alın’ diye uyarıyor. Ekonomik gelişmelere bakarak hareket ediyor."

Etiketler :