Valilik açıklamasıyla korkuttu : "Doluluk oranı yüzde 60"

Valilik açıklamasıyla korkuttu : "Doluluk oranı yüzde 60"

Sivas Valisi Salih Ayhan yaptığı açıklamada kentte 300 kişinin hastanede tedavi gördüğünü ve yoğun bakımın doluluk oranının yüzde 60 olduğunu belirtti.

Sivas Valisi Ayhan, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, sahadaki ekibin dinamik çalışmasıyla Kovid-19 mücadelesine devam ettiklerini belirtti. Sivas'ta bayramdan sonra özellikle yoğun bir nüfus hareketliliğinin yaşandığına dikkati çeken Ayhan, "Kurban Bayramı'ndan sonra en fazla nüfus hareketliliğinin olduğu illerin başında Sivas geliyor. Dün de Sağlık Bakanımızın açıkladığı gibi neredeyse 2 milyonluk nüfus hareketliliği yaşandı. Dolayısıyla bu hareketlilikten vakalarda tırmanış oldu ama 5-6 gündür vakalarımız stabil devam etmekte" diye konuştu.

YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE 60

Ayhan, yatak doluluk oranının yüzde 45'lerde olduğunu belirterek şunları söyledi: "Sadece Covid-19 hastası değil, çocuk, yaşlı, genç, kalp, böbrek hastası toplam doluluk oranımız yüzde 45. Yoğun bakım doluluk oranımız ise toplamda yüzde 60. Bir sıkıntımız yok. Yatak sayısını artırabilecek kapasitemiz var. Özellikle entübe hastalarında en önemli şey ventilatör cihazı. Bizim de şu an bu cihazlarımız ziyadesiyle var. Toplam cihaz sayımızın sadece yüzde 28'ini kullanıyoruz. Dolayısıyla gerek hastane yatak kapasitemiz gerek yoğun bakım ünitelerinin durumu gerekse ventilatör durumuna baktığımızda Sivas'ımız ciddi manada başarılı bir süreç yönetmektedir." "İl genelinde serviste yatan vatandaş sayımız 300 civarında" diyen Ayhan, "Dolayısıyla sürdürülebilir bir durumumuz var. Ay sonuna kadar, özellikle Kurban Bayramı yoğunluğunun devam edeceğini düşünmekteyiz. Ay sonunu atlattıktan sonra özellikle eylül ayından sonra daha da işi toparlayacağımızı buradan ifade edelim" dedi.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık