Virüsün Türkiye mutasyonu mu oluştu?

Virüsün Türkiye mutasyonu mu oluştu?

Türkiye, kısmi açılmanın ardından koronavirüs vakalarının yeniden yükseldiği günleri yaşıyor. Vakalar günlük 30 bine dayandı. Mutasyonlu koronavirüs ise endişe yaratıyor.

Türkiye'nin koronavirüsle tanışmasının üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçti. Bu süre zarfında birçok esnaf iflas etti, birçok işçi işsiz kaldı, 65 yaş üstü 1 yıldır evlerine tıkıldı. Tüm bunlar üzerine AK Parti'nin kongre ve miting görüntüleri kamuoyunda tepki oluşturdu.

Türkiye'nin 28 günlük tam kapanmaya ihtiyacı var

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Sözcü'den İsmail Saymaz'a konuştu. Pala, Türkiye'nin yarından itibaren 28 günlük tam kapanmaya ihtiyacı olduğunu ifade etti. Pala, 28 günlük kapanmanın ardından da 'hızlı açılma' değil, 'kademeli açılma' gerektiğinin altını çizdi. Küçük iş yerlerinin önce, büyüklerin ise daha sonra açılması gerektiğini söyleyen Pala, "Bu birinci dalganın üçüncü piki. Türkiye'de birinci dalga hiç sönümlendirilmedi. Uluslararası olarak kabul edilen ölçek, 100 bin nüfusta vaka sayısının 10'un altına düşmesidir. Türkiye bunu hiç yaşayamadı. Salgın kontrol altına alınmadı" ifadelerini kullandı.

Virüsün Türkiye mutasyonu mu oluştu?

Mutasyonlu koronavirüsün daha hızlı bulaştığını vurgulayan Pala, "50 yaş üstündeki risk gruplarında hastalık daha şiddetli geçyor. İki aydır Avrupa'da ölü sayılarında önlenemeyen bir artış var. En riskli örnekse Brezilya. Brezilya'da sistem iflas etmiş durumda" diye konuştu. Brezilya'daki varyantın Türkiye'de görüldüğünü aktaran Pala, "Üç varyant da Türkiye'de bulunuyor. 10 gündür bilim çevresinde şunu tartışıyoruz; acaba Türkiye'ye özgü yeni bir varyant mı var? Bunu anlayabilmek için Türkiye'de çok sayıda genom analizi yapılması lazım" diye konuştu. Bu sonuca nasıl vardıkları sorusunu yanıtlayan Pala, "Varyantların görülme sıklığının artıyor olması Türkiye'ye özgü varyant olabilir mi diye bir soruyu akla getirdi. Var mı yok mu bilmiyoruz ama bilim gözlemden beslenir" dedi.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Sağlık