Selülit nedir? Nasıl oluşur?

Selülit nedir? Nasıl oluşur?

Bir kişide selülit oluşması için kişinin illa ki kilolu olması gerekmez hatta tam aksine sıfır beden diye tabir edilen zayıf yapılı kişilerde dahi selülitler sıkça görülmektedir. Fazla kahve,şekerli gıda tüketimi selülit oluşumunu tetikler.

Selülit nedir? 

Selülit, derinin altında bulunan yağ tabakası anlamına gelmektedir ve buna neden olan yağ dokusu tam tersi yöne doğru bağ dokusunu iterek portakal görünümde buruş buruş bir şekil almaktadır. Yağdan oluşan selülit tabakası insana sağlık açısından bir zarar vermez fakat estetik açıdan hoş olmadığı için selülitlerden kurtulmak istenir. Fazla kahve,şekerli gıda tüketimi selülit oluşumunu tetikler.

Nasıl oluşur?

Bir kişide selülit oluşması için kişinin illa ki kilolu olması gerekmez hatta tam aksine sıfır beden diye tabir edilen zayıf yapılı kişilerde dahi selülitler sıkça görülmektedir. Fakat kilolu bir yapıya sahipseniz kilolarınızdan kurtulmak doğrudan selülitlerden de kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Selülitle alakalı bir diğer gerçek ise genetik olarak aktarımı söz konusudur ve yakın akrabalarınızda selülit problemi var ise ister kilolu olun ister zayıf sizde de selülit oluşma ihtimali çok yüksektir. Fakat genetik faktörü dışında eğer kötü besleniyorsanız yani bir beslenme düzenine sahip değilseniz ve her besinden faydalanmıyorsanız selülit oluşa ihtimali artacaktır. Fakat korkulanın aksine selülit tedavisi mümkündür ve düzenli bir yaşam da buna eklendiğinde kısa sürede selülit için doğal çözüm yöntemlerinden biri haline gelmesi mümkündür.

İlgili Haberler
Kadın