Dış gebelik nedir? Dış gebelik belirtileri nelerdir? Dış gebelik tanısı nasıl konur?

Dış gebelik nedir? Dış gebelik belirtileri nelerdir? Dış gebelik tanısı nasıl konur?

Dış gebelik tanısı alan gebelerde gebeliğin derhal sonlandırılması gerekmektedir. Aksi durumda fallop tüplerinin patlaması ile ağır bir iç kanama gerçekleşir.

Dış gebelik nedir?

Döllenmiş yumurta, yalnızca uterus içerisinde sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilir. Dış gebelik nasıl olur sorusunun cevabı ise; embriyonun genellikle fallop tüpleri içerisine , nadiren de rahim ağzı veya karın içi gibi farklı bölgelere yerleşmesi şeklinde gelişen durum olarak verilebilir. Yumurtalıkta üretilen yumurta hücresinin rahime ulaşana kadar izlediği yol olan fallop tüpleri veya diğer bölgeler büyüyen bir embriyoyu tutacak ve koruyabilecek bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle hem embriyo düzgün bir şekilde gelişemez, hem de bu durum anne açısından hayati tehlike arz eder. Dış gebeliğin devam ettirilmesi mümkün olmadığından embriyonun rahim dışarısında bir yere yerleştiği tespit edilir edilmez gebelik kesinlikle sonlandırılmalıdır. Aksi takdirde büyüyen embriyo fallop tüplerine hasar vererek üreme yeteneğinin kaybedilmesine, hatta ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilir.Bu nedenle dış gebeliğin erken tespit edilmesi ve vakit kaybedilmeden sonlandırılması sonraki döllenme ve hamileliklerdeki başarı oranının artırılması ve komplikasyonların en aza indirilmesi açısından çok büyük bir önem taşır.

Dış gebelik belirtileri nelerdir?

Dış gebelikde de tipik hamilelik belirtileri yaşanabilmesine rağmen, sağlıklı bir gebelik ile arasında bazı farklar söz konusudur. Dış gebeliği işaret eden en önemli ve yaygın belirtiler şunlardır;

Vajinal lekelenme ve kanamalar
Bıçak saplanması benzeri keskin ağrılar
Karnın tek bir tarafında meydana gelen şiddetli ağrı
Sindirim sisteminin çalışma düzeninde bozukluklar
Kilo kaybı
Baş dönmesi ve bayılma

Dış gebelik tanısı nasıl konur?

Dış gebeliğe ilişkin belirtilerden herhangi birine sahip olan kişiler derhal bir kadın doğum uzmanına başvurarak muayene olmalıdır. Gebelerde hassasiyet, karın ağrısı ve ele gelen kitle gibi bulguların araştırılması için' pelvik bölge' kadın doğum uzmanları tarafından fiziki muayeneden geçirilir. Dış gebeliklerin bir kısmı bu aşamada belirlenmektedir.Fakat asıl tanı ultrasonografik incelemeler sonucunda koyulur. Transvajinal ultrason, olarak adlandırılan ve vajina içerisine yerleştirilen bir alet yardımıyla yapılan ultrasonografik inceleme, karından yapılan pelvik ultrasonografiye oranla üreme organlarının çok daha net bir şekilde görüntülenebilmesini sağlar. Transvajinal ultrason, incelemesinde rahim içerisine yerleşmiş bir gebelik kesesinin var olup olmadığı tespit edilebilir. Bunların yanı sıra hekim tarafından Beta-HCG ve progesteron hormonlarının kandaki seviyelerinin belirlenmesine yönelik testler yapılır. Hamilelik sırasında seviyeleri değişen bu hormonlar dış gebelik tanısının koyulabilmesi için önemli etkenlerdir. Bazı durumlarda ise hekim tarafından gerekli görüldüğü takdirde yırtılmış fallop tüplerinden kaynaklı kan sızıntısı olup olmadığının belirlenmesi için 'kübosentez' adlı iğne yardımıyla yapılan incelemeden faydalanılabilir.

Tüm bu tanı testleri sonucunda dış gebelik tanısı alan gebelerde gebeliğin derhal sonlandırılması gerekmektedir. Aksi durumda fallop tüplerinin patlaması ile ağır bir iç kanama gerçekleşir. Bu durum hastanın acil şekilde ameliyata alınmasına, fallop tüplerinin işlevini kaybetmesine ve diğer üreme organlarına da zarar vermesine neden olarak üreme yeteneğini kaybetmesine ve hatta hayati risk altına girmesine neden olacaktır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Kadın