Cilt lekesi nedir,neden oluşur,nasıl geçer? Doğum lekesi nedir,nasıl geçer?

Cilt lekesi nedir,neden oluşur,nasıl geçer? Doğum lekesi nedir,nasıl geçer?

Genellikle zararsızdır. Hiperpigmentasyon genetik faktörler, güneş hasarı veya akne izinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.Ciltte oluşan çiller bir tür hiperpigmentasyondur. Kırmızı, kahverengi, ten rengi veya siyah olabilen küçük, düz lekelerdir.

Cilt lekesi nedir,neden oluşur,nasıl geçer?

Çoğu kadının baş belası olan cilt lekeleri genelde fazla güneşe maruz kalının beyaz tenli kişilerde güneş sonrası çillenme tabir edilen şekilde veya sivilceyi sıktıkdan sonra oluşan açık kahve rengi izler olarak kendini gösterir.Bu sebeple dışarıya çıkmadan önce mutlaka güneş kremi sürülmesinde fayda vardır.Sivilceler çıktığında üzerlerine yatıştırıcı sivilce kremleri sürebilir yada sıkıp ,oynamadan beklemelisiniz aksi halde kalıcı lekeler bırakmanız olasıdır.Unutmayalım ki cilt lekesi oldukça zor iyileşir.Özellikle ileri ki yaşlarda azalan kolajen miktarı yara ve leke izlerinin çabuk geçmemesini sağlamaktadır.Leke tedavisinin tamamen geçmesi için lazer ile soyma işlemleri kesin sonuç vermekle birlikte evde cilt lekesi için maskeler uygulamanız ekstra takviye gıdalar almanız işinizi kolaylaştıracaktır.İşte cilt lekelerinin sebep olduğu etmenler ve bazı cilt lekelerinin çeşitleri ;

Akne

Akne, vücudun cilt bölgesinde çok fazla yağ üretmesi sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Çeşitli faktörler ciltte aşırı yağ üretimine neden olabilir. Bunların sonucunda ise ciltte bazı lekelenmeler kalabilir.Örneğin;

Aşırı aktif yağ bezleri.

Ergenlik, menstruasyon veya menopoz sırasında hormonal değişiklikler.

Hormonları da etkileyebilen stres, anksiyete veya depresyon.

Görünüşlerine göre değişen birkaç farklı akne türü vardır. Bunlar;

Siyah nokta; siyah nokta cildin yüzeyinde küçük, koyu lekelerdir. Gözeneklerde hapsolmuş kire benzemektedirler ancak gözeneğin içine sıkışmış yağdan oluşurlar. Bu yağ, hava ile reaksiyona girdiğinde kararmaktadır.

Beyaz nokta; beyaz veya ten rengi olan küçük, yuvarlak lekelerdir. Gözenekleri tıkayan yağ ve ölü cilt hücrelerinin bir sonucu olarak gelişirler.

Kabarcık; papüller deride küçük, sert, kırmızı yumrulardır. Bunlar; aşırı yağ, bakteri ve ölü cilt hücrelerinin cildin derinlerine inerek iltihaplanmaya neden olmasıyla gelişir. Çok sayıda kabarcık bir araya geldiğinde cilde pürüzlü, zımpara kağıdı benzeri bir görünüm verebilir.

Sivilce;sarı veya beyaz irin içeren kırmızı lekelerdir. Yağ, bakteri ve ölü deri hücreleri cildin altında toplandığında ya da enfeksiyona neden olduğunda ortaya çıkarlar.

Nodüller; nodüller, ciltteki gözenekler tıkandığında oluşabilen ve büyüyen cilt lekeleridir. Biriken yağlar ölü cilt hücreleriyle ve bakteriler ile birbirine karışır daha sonra cildin derinlerinde sıkışarak hapsolur. Fazla yağ ve bakteri cildin içinde enfeksiyona ve iltihaplanmaya neden olabilir. Bu tür cilt lekeleri sivilce izlerine de sebebiyet verebilir.

Akne kistleri; Bir gözeneğin kaplamasındaki kırılma, yağ ve bakterilerin çevredeki cilde yayılmasına neden olabilir. Akne kisti, enfekte olmuş alanın etrafında oluşan bir zardır.Kistler büyük, şişmiş, kırmızı lekeler olarak görülür. Dokunulduğunda çok acı verici olabilirler. Nodüllerle benzer şekilde kistler de kalıcı akne izleri oluşturabilir. 

Hiperpigmentasyon

Hiperpigmentasyon lekeleri, ciltteki diğer bölgelerden daha koyu renkte görünen bir leke tipidir. Genellikle zararsızdır. Hiperpigmentasyon genetik faktörler, güneş hasarı veya akne izinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.
Ciltte oluşan çiller bir tür hiperpigmentasyondur. Kırmızı, kahverengi, ten rengi veya siyah olabilen küçük, düz lekelerdir. Vücudun herhangi bir yerinde görülebilirler.

Güneş lekeleri ya da “yaşlılık lekeleri” diğer bir hiperpigmentasyon tipidir. Bu küçük lekeler cildin güneşe çok fazla maruz kalan bölgelerinde gelişebilir.

Melazma

Melazma, hamilelik sırasında veya bir kişi doğum kontrol hapları aldığında ortaya çıkabilecek bir hiperpigmentasyon türüdür.Meydana gelen hormonal değişiklikler melaninde artışa neden olur. Melanin, cilde renk veren pigmenttir. Melaninin aşırı üretimi cildi koyulaştırabilir.

Kıl dönmesi

Bazen kıllar kendiliğinden kıvrılıp cildin içine doğru uzayabilir. Bu da kırmızı, kaşıntılı yumruların oluşmasına neden olabilir. Doktorlar bu cilt lekelerini batık kıllar olarak adlandırırlar.Ağda, tıraş veya koparma gibi tüy alma tekniklerinin hepsi batık tüylere neden olabilmektedir.

Doğum lekeleri

Doğum lekeleri yeni doğmuş bir bebeğin cildinde ortaya çıkan lekelerdir. Doğumda veya kısa bir süre sonra ortaya çıkabilirler. Bazı doğum lekeleri zamanla kaybolurken, bazıları kalıcı olabilir.Uzmanlar, hala doğum lekelerinin oluşmasına neden olan şeyin ne olduğunu tespit edebilmiş değiller. 

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Kadın