Testosteron menopoza çare olabilir mi? Çok fazla testosteron kadınlarda yan etki yapar mı?

Testosteron menopoza çare olabilir mi? Çok fazla testosteron kadınlarda yan etki yapar mı?

Cinsiyetlerine uygun dozlarda bile verilse, testosteron; sivilce, tüylenme ve kilo alma gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Bunlar mütevazı etkilerdir ve herkeste görülmez.

Kadınlar, menopozla birlikte ani bir şekilde azalan testosteron seviyeleri ile baş etmeye çalışmak durumunda kalmaktadırlar. 25 Temmuz 2019’da “Lancet Diabetes & Endocrinology” dergisinde çevrimiçi yayınlanan bir sistematik derlemede ve meta-analizde, 36 araştırmanın sonucunda, menopoz döneminde yaklaşık 8500 kadında testosteron tedavisinin belirgin bir şekilde fayda sağladığı görüşmüştür

  • Tatmin edici cinsel ilişki sıklığı
  • Cinsel istek artışı
  • Zevk
  • Uyarılma
  • Orgazm
  • Öz eleştiri

Çok fazla testosteron kadınlarda yan etkiler yapar mı?

Kadınlarda çok fazla testosteronun yan etkileri; sivilce, yüz ve göğüs kılları, genişlemiş klitoris, meme küçülmesi, ses kısılması, kilo alımı ve adem elması oluşması şeklinde görülebilir.

Erkekler için tasarlanan formülasyonların kullanımına ilişkin endişeler
Uluslararası Menopoz Derneği Başkanı, “Kadınlar erkek formülasyonları veya bileşik hormonları kullandıklarında, aşırı testosterona maruz kalma riskini almış olurlar. Erkek formülasyonları, kadınların ihtiyaç duyduğu konsantrasyonun 10 katıdır, bu yüzden dozun bir kısmı bile kadınları aşırı muameleye maruz bırakır ve dolayısıyla erkekleşme riskine sokar” diyor.

Cinsiyetlerine uygun dozlarda bile verilse, testosteron; sivilce, tüylenme ve kilo alma gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Bunlar mütevazı etkilerdir ve herkeste görülmez. Ancak genel olarak veriler, bu etkileri yaşayan kadınların da olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, testosteron alan kadınların, yan etkileri ve ilaçla olası etkileşimleri hakkında tamamen bilgilendirilmeleri ve yakından takip edilmeleri gerekir. Ayrıca, “kalp hastalığı” veya “yüksek kolesterolü” olan kadınların kullanması sağlıklı olmayacaktır.

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Kadın