Kaliteli uyku için neler yapılmalı?

Kaliteli uyku için neler yapılmalı?

Genellikle eskimiş veya buna benzer kıyafetleri pijama olarak kullansak da özellikle kendinize yeni,pamuklu bir pijama aldığınız da uyuma isteğiniz otomatik olarak artacaktır.

Kaliteli bir uyku için;

 

Her gün aynı saatte yatın, aynı saatte kalkın

İyi bir uyku düzenini oturtmanın ilk adımı çok basit: Her gün aynı saatte yatın ve aynı saatte kalkın.Bunlar içinde de en önemlisi kalkma saatinizi alışkanlığa dönüştürmek. Her gün aynı saatte kalkarsanız, o zaman günün sonunda da aynı saatlerde uykunuz gelmeye başlar.
 

Odanızı karanlık tutun

Vücudun biyoritminin düzenlenmesinde büyük önem taşıyan melatonin hormonunun salgılanması için karanlık bir ortamın sağlanması gerekir.Yatmadan bir saat önce bulunduğunuz odayı loşlaştırın. Melatonin salgılanmasını olumsuz etkileyen bir diğer etken de elektronik cihazların ekranından gelen mavi ışık.Uyumadan en az bir saat önce elektronik cihaz kullanmayı bırakın.

Ortamı serin tutun

İyi bir uykunun yolu, uyuduğunuz ortamın serin olmasından geçiyor.Zira, dinlendirici bir uyku için beynimiz ve bedenimizin sıcaklığının normalden 1 derece daha düşük olması gerekir.Gerekirse uyumadan önce 2-3 dakika odanızı havalandırın.

Pijama giyin

Genellikle eskimiş veya buna benzer kıyafetleri pijama olarak kullansak da özellikle kendinize yeni,pamuklu bir pijama aldığınız da uyuma isteğiniz otomatik olarak artacaktır.Ayrıca pamuklu giysiler yumuşak olduğundan sizi daha rahat hissettirip uykuya geçişinizi kolaylaştırır.

Yatağınızı sadece uyumak için kullanın

Eğer uykuya dalmak için geçirdiğiniz süre 20 dakikayı aşıyorsa, yataktan çıkın ve uykunuz gelene kadar başka bir odada bir şeylerle uğraşın.Mesela kitap okuyun, televizyon izleyin. Ancak bu işleri yatağınızda yapmayın.Yatağınızda uyumak dışında başka bir faaliyette bulunmamamız beyninizin burayı uykuyla bağdaştırmasına ve bu da uyku kalitenizin artmasına yol açar.

Kahve gibi uyarıcıları azaltın

Bir insan gün içerisinde yüksek miktarlarda kola, kafein ve tein gibi sinir sistemini uyaran maddeler tüketir.Yapılan araştırmalar kahvenin içinde yer alan kafeinin 12 saate kadar vücudunuzda kaldığını söylüyor.Bu nedenle siz her ne kadar uykudan birkaç saat önce kahve içmediğinizi düşünseniz de daha erken saatlerde tükettiğiniz kahveden gelen kafein vücudunuzda aktif kalmayı sürdürüyor.

Alkol tüketimine dikkat edin

Genel kanının aksine, alkol rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur diye bir kural yok.Aksine uykudan önce yüksek miktarda alkol tüketimi uyku kalitenizi çok ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Kadın