Anne sütünün faydaları nelerdir? Anne sütünün anneye faydaları nelerdir?

Anne sütünün faydaları nelerdir? Anne sütünün anneye faydaları nelerdir?

Bebeğin IQ seviyesi ile anne sütü kullanma oranının bağlantılı olduğu saptanmış. Özellikle prematüre ve normal bebeklerle yapılan araştırmada, anne sütünü daha fazla kullanan bebeğinin IQ seviyesinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

Anne sütünün faydaları nelerdir?

Anne sütünün faydaları saymakla bitmez,kısaca bahsedecek olursak, anne sütünün faydaları şu şekildedir;

Anne sütünde fazlasıyla protein bulunduğu için bu durum bebekte tokluk hissi yaratıyor. Bu sebepten dolayı bebeklerde oluşabilecek obezite sorununu engellemiş oluyor.

Dış etkenler yoluyla bulaşabilecek çoğu rahatsızlığı yaklaşık olarak 1 yıl boyunca engelliyor. Bunun en büyük sebebi anne sütü içerisinde bulunan ve mikroorganizmalara karşı oldukça kuvvetli olan enzimlerdir.

Yapılan araştırmalara göre bebeğin IQ seviyesi ile anne sütü kullanma oranının bağlantılı olduğu saptanmış. Özellikle prematüre ve normal bebeklerle yapılan araştırmada, anne sütünü daha fazla kullanan bebeğinin IQ seviyesinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

Anne sütü mikroorganizmalara karşı oldukça etkili olduğu için bebeklerin böbreklerini de koruyor ve ekstra yük binmesini engelliyor.
Bebeklerin ihtiyacı olan bütün besinleri içeren anne sütü, oldukça kolay hazmediliyor.

Büyüme faktörünü olağan şekilde etkiliyor. Özellikle bebeğin beyin gelişimi, zekâ gelişimi ve oran gelişiminde de oldukça etki sağlıyor.
Uzun süre anne sütü veren annelerin meme kanserine daha az yakalandığı araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Anneye faydaları

Anneler için ayrıca; yumurtalık kanseri, kemik erimesi ve anemi gibi rahatsızlıklardan koruyucu etkisi vardır.
Yukarıdaki anne sütünün faydalarının yanı sıra Anneler olarak  önerimiz günde 10 bardak civarında su tüketmeniz. Zira su tüketimi süt oranınızı arttıracaktır.Aynı zamanda lohusa şerbeti ,komposto gibi şeker oranı ortalama içecekler içmeniz de sütünüzü yine arttıran faktörlerdendir.

İlgili Haberler
Kadın