Hamilelikte strese ne iyi gelir?

Hamilelikte strese ne iyi gelir?

Hamilelikte strese ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en önemli yanıtlardan biri de giyinme alışkanlıklarıdır. Anne adayının bir anda giyimini değiştirmesi de onun duygu durumunu olumsuz etkileyen faktörlerdendir.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli

Vitamin eksikliği, hamilelik dönemlerinde çok daha ciddi sorunlar doğurabilmektedir. Bunlardan biri de kaygı bozukluklarıdır. Bu nedenle hamilelik döneminde annenin sağlıklı bir beslenme düzenine bağlı kalması ve doktoru tarafından verilen vitaminleri tüketmesi gerekmektedir. Özellikle folik asidin ilk 3 ay muhakkak alınması gerekmektedir. Ayrıca anne adayı sabah kahvaltısından asla ödün vermemeli ve muhakkak zengin bir öğün şeklinde tüketmelidir.

Eş desteği olmalı

Anne adayını strese sürükleyen en önemli etkenlerden biri, eşinin bu süreçte yanında olmamasıdır. Mümkün olduğunda hamilelik döneminde eşle birlikte aktivitelerde bulunulmalıdır. Örneğin,

Birlikte gebelik okuluna gitmek,
Plates dersleri almak,
Doğuma hazırlık dersleri almak,
Bebek için alışveriş yapmak,
Muayenelere beraber gitmek,
Aslında küçük gibi görünse de bu tarz aktivitelerde babaların da yer alıyor olması, anne adayını büyük ölçüde rahatlatacak ve kendilerini yalnız hissetme duygusundan uzaklaştıracaktır.

Bol bol dinlenilmeli

İzleme ve dinleme faaliyetlerinde bulunulmalı

Müzik dinlemek hamilelik döneminde de hem anneyi, hem bebeği dinlendiriyor. Anne adayının boş zamanlarını naif ve eğlenceli müzikler dinleyerek geçirmesi, stresi aşmak adına önemli bir adımdır. Ayrıca bebeğe de son derece faydalıdır. İzleme konusuna değinecek olursak, annenin iç karartıcı, olumsuz programlardan uzak durması şarttır. Bu hali hazırda var olan stresin iki katına çıkmasına neden olacaktır. Bunun yerine eğlenceli ve komik filmler izlenebilir, tiyatroya gidilebilir.

Kişisel bakıma özen gösterilmeli

Anne adayı kendini iyi hissettikçe stresten uzaklaşır. Hamile kalan pek çok kadın kişisel bakım anlamında da bazı rutinlerinden uzaklaşabilir. Bu durum stresi tetikleyen en önemli etkenlerden biridir. Doğal kozmetikler ile annenin kişisel bakımına devam etmesi, onun ruhsal açıdan rahatlamasına yardımcı olacaktır. Saç boyatmak her ne kadar hamilelik döneminde önerilmiyor olsa da, anne adayını bu durumun çok etkilemesi de istenmez. Bu nedenle anne adayı 4. Aydan sonra, bitkisel boyalar ile saçını boyatabilir.

Hamilelikte strese ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en önemli yanıtlardan biri de giyinme alışkanlıklarıdır. Anne adayının bir anda giyimini değiştirmesi de onun duygu durumunu olumsuz etkileyen hallerdendir. Bu nedenle rahatsız olmadığı sürece, 5.aya kadar günlük kıyafetlerini kullanabilir.

 

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Kadın