Hamilelikte stres neden olur?

Hamilelikte stres neden olur?

Hormon değişimi,fiziksel değişiklikler stresi oldukça tetikleyen faktörlerdir. Aynı zamanda iç güdüsel olarak kadında daha önceden hissedilen annelik duygusu da korumacı tavırla birlikte bu stresi tetikleyen etkenlerdendir.

Hamilelikte stres

Hamilelik dönemi bazı kadınlar için çok daha yorucu ve stresli geçebilir. Özellikle çalışan hanımlar bundan büyük ölçüde paylarını alırlar.Hormon değişimi,fiziksel değişiklikler stresi oldukça tetikleyen faktörlerdir. Hamilelikte stres ve bu yorgunluğu aşmanın diğer bir güzel yolu da, doktor izni ile yapılabilecek küçük seyahatlerdir. Yeni bir yer görmek ve gezmek hem annenin dinlenmesine, hem de stresten uzaklaşmasına yardımcı olacaktır. Çalışan annelerin kendilerini çok yorgun hissettikleri vakitlerde biraz dinlenmeye zaman ayırmaları gerekmektedir. Çünkü yorgunluk da stresin başlıca kaynaklarından biridir.

Ağlama krizleri, aşırı yorgunluk, kaygı hali ve stres de bunların başında gelmektedir. Aslında her anne bazı ortak sebeplerden ötürü ciddi stres döngüsü içinde kendini bulabilir. Bu döngünün genel olarak nedenlerini şöyle sıralamak mümkündür,

Fiziksel görünümün çirkinleştiğine yönelik düşünceler,
Bebeğin sağlıklı olup olmadığı ya da sağlıklı bir şekilde doğup doğmayacağı,
Annelik görevini iyi bir şekilde yerine getirip getirmeyeceği,
Eşi tarafından beğenilmediğine dair düşünceler,
Aslında hamilelik dönemi pek çok kadın için tüm bu stres nedenlerini uyandırmakla geçmektedir

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Kadın