Hamilelik belirtileri nelerdir? Kasık ağrısı,baş ağrısı hamilelik belirtisi midir?

Hamilelik belirtileri nelerdir? Kasık ağrısı,baş ağrısı hamilelik belirtisi midir?

Hamilelik oluşumuna bağlı olarak görülen hormonal değişim, memelerde ağrı ve hassasiyet gibi belirtilere yol açabilir.

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Gebeliğin anlaşılabilmesi için en erken dönem, ilişkinin ardından geçen 14. Gün olarak belirtilmiştir. Bu dönemde kandan bakılarak yapılan Beta HCG testi ile kişi kesin olarak gebe olup olmadığını anlayabilir. Kadın yumurtasının, fallop tüplerinde erkek üreme hücresi spermle döllenmesiyle başlayan hamilelik sürecinde pek çok belirti görülebilir. Ancak bu belirtilerin her kişi tarafından aynı şekilde ya da aynı yoğunlukta hissedilmeyebileceği unutulmamalıdır. Sıklıkla görülen hamilelik belirtilerinden bazıları şu şekildedir;

Hafif Kanama ve Akıntı: Gebeliğin erken döneminde lekelenme şeklinde kanama görülebilir. Adet kanamasından farklı olan bu durum, embriyonun rahme tutunması sonucu oluşmaktadır. Ancak hamilelik döneminde oluşan kanamalar tehlikeli olabilir ve mutlaka doktor kontrolü gerektirir. Erken dönemde hamilelik belirtileri akıntı şeklinde de görülebilir. Süt renginde veya beyaz renkli olan bu kanamalar da implantasyona bağlı olarak gelişmektedir.

Kasık Ağrısı: Erken dönem hamilelik belirtileri kasık ağrısı şeklinde görülebilir. Gebeliğin 4. ve 5. haftalarında görülen kasık ağrısı, embriyonun rahim içine yerleşmesinden kaynaklanır. Kişinin hareketlerini kısıtlamayan ve hafif şiddette olan kasık ağrıları normal kabul edilse de şiddetli ağrı ve ağrıya eşlik eden kanama olması durumunda mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Adet Gecikmesi: İlk hamilelik belirtilerinden biri olan adet gecikmesi, her zaman hamilelik belirtisi  değildir. Yaşam tarzındaki değişiklikler, beslenme, çevresel faktörler, stres ve pek çok sağlık problemi, adet kanamasının gecikmesine yol açabilir.

Memelerde Hassasiyet: Hamilelik oluşumuna bağlı olarak görülen hormonal değişim, memelerde ağrı ve hassasiyet gibi belirtilere yol açabilir. Meme uçlarının büyümesi ve renginin koyulaşması olarak da görülebilen bu değişimler, gebeliğin ilk zamanlarında olabileceği gibi ilerleyen dönemlerde de ortaya çıkabilmektedir. Memelere olan kan akışındaki artış ve hormonlar, memelerin büyümesine yol açar. Meme üzerinde mavi renkte görülen damarlar ve meme uçlarında oluşan karıncalanma hissi de kan akışındaki artışa bağlı olarak oluşur. 

Yorgun Hissetme: Hamilelik döneminde artan progesteron hormonu, kişinin kendini hâlsiz ve yorgun hissetmesine yol açabilir. Gebeliğin birinci trimesteri olarak tanımlanan ilk 3 aylık dönemin ardından, bu belirtiler son bulmaktadır.

Mide Bulantısı: Gebelerin çoğunda görülen mide bulantısı zaman zaman kusmaya neden olur. Sabah bulantısı olarak da bilinen bu bulantılar, Beta HCG ve östrojen hormonlarına bağlı olarak gebeliğin başlangıç ve ilk 3 aylık döneminde mide bulantıları oluşabilir.

Mide Ekşimesi: Rahmin büyümesine bağlı olarak gebeliğin ilerleyen dönemlerinde iç organlar sıkışmaya başlar. Midenin sıkışmasına bağlı olarak ekşime ve reflü gibi sindirim sorunları yaşanabilmektedir.

Baş Ağrısı: Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde sık görülen belirtilerden biri olan baş ağrısı, özellikle migren rahatsızlığı olan kişilerde görülür. Hormonal değişime bağlı olarak oluşan baş ağrıları bazı durumlarda anne adayının kaygılı ve stresli olmasından da kaynaklanabilmektedir.

Baş Dönmesi: Hormonal salınımına bağlı olarak oluşan metabolik değişim, baş dönmesine yol açabilir. hamilelik döneminde kan damarlarındaki genişleme, tansiyonun düşmesine ve dolayısıyla baş dönmesine neden olmaktadır.

Koku Hassasiyeti: Hamilelik belirtilerinden biri olan kokulara karşı hassasiyet, bazı durumlarda anne adayının çok sevdiği yemek ya da parfüm kokularına bile tahammül edememesine yol açabilir. Bazı yiyeceklere karşı tiksinme ve bazılarına karşı özel ilgi duyulmasının sebebi de budur.

Sık İdrara Çıkma: Döllenmenin ardından geçen 2. ve 3. haftalarda sık idrara çıkma görülebilir. Bunun sebebi, hormonal düzende oluşan değişimdir. Gebeliğin ilerleyen döneminde de büyüyen rahmin meshaneyi sıkıştırmasına bağlı olarak idrara çıkma sıklığında artış yaşanabilir. İdrarın yapılması sırasında yanma ve ağrı gibi belirtiler idrar yolu enfeksiyonunun işareti olabilir.

Vücut Sıcaklığında Değişim: Hamilelik döneminde hormon salınımına bağlı olarak anne adayının vücut sıcaklığı, ortalama 1°C kadar artış gösterebilir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Kadın