Makyaj fırçası temizlenir mi? Makyaj fırçası nasıl temizlenir? Makyaj süngeri nasıl temizlenir?

Makyaj fırçası temizlenir mi? Makyaj fırçası nasıl temizlenir? Makyaj süngeri nasıl temizlenir?

Ürün uyguladıktan sonra fırçalarınız kirli kaldığında fırçanın kılları arasında bakteriler üremeye başlar.Bu sebeple fırça temizliği makyajın en önemli adımlarındandır.

Makyaş fırçaları nasıl temizlenir?

Makyaj yaparken ürünün fırçaya düzgünce gelmesi ve uyguladığınızda yüzünüzde sivilce oluşmaması için fırça temizliği oldukça önemlidir.Ürün uyguladıktan sonra fırçalarınız kirli kaldığında fırçanın kılları arasında bakteriler üremeye başlar.Bu sebeple fırça temizliği makyajın en önemli adımlarındandır.Aşağıda belirtilen fırça temizliğini her gün olmasa bile haftada bir veya ayda bir muhakkak uygulayıp temiz fırçalarınızı kapalı kaplarda formları bozulmayacak şekilde muhafaza etmeniz oldukça önemlidir.

Öncelikle, bebek şampuanı veya günlük kullandığınız bir yüz temizleme jelini küçük bir kapta ılık su ile köpürtüp, fırçanızın yalnızca uç kısmını bu köpüklü suya değdirin. Fırçanın metal kısmının suyla temas etmemesine dikkat etmelisiniz. Bu metal kısımda fırçayı birarada tutan tutkal bulunur ve suyla temas ettiğinde erimeye başlar.

Makyaj fırçalarınızı temizlemeye devam ederken, avucunuzda daireler çizerek makyaj kalıntılarını iyice çıkartabilir veya bu noktada artık bir çok kozmetik markette bulunan silikon makyaj temizleme aletlerinden yardım alabilirsiniz.Bu aletlerin yüzeylerinde farklı farklı pürüzler olduğundan eliniz ile temizlemekten daha iyi sonuç alırsınız.Daha sonra durulamak için akan suyun altına fırçanın uç kısmı aşağı eğik olacak biçimde tutun. Fırçanın metal kısmından içeri su ve temizleyici girmesini önlemek için durulamayı su dolu kap içinde de yapabilirsiniz. Daha sonra akan suyun altında durulayıp, havluyla fazla suyunu alarak kurumaya bırakın.

Fırçaları kuruturken, fön makinesi kullanmayın. Fırçayı bir sehpanın kenarına, uçları dışarıda kalacak şekilde koyup kurumaya bırakın. Dilerseniz, fırça koruyucu file takarak kurutabilirsiniz. Böylece fırçanızın doğal formu bozulmaz. Sentetik kıllı fırçalarda koruyucu file kullanmanıza gerek olmaz, yıkadıktan sonra bu fırçaların formu sabit kalır.

Makyaj süngeri nasıl temizlenir?

Süngerlerinizi yıkarken de fırçalarınız da kullandığınız şampuan veya yüz temizleme ürününü kullanabilirsiniz.Dilerseniz süngerlerinizi önce ıslatıp sonra beyaz sabuna sürdüğünüzde suyun altında bir kaç kez eliniz ile sıkıp bırakma işlemi yapıp temiz su gelene kadar bu işlemi devam ettirebilirsiniz.En son tekrar sıkıp temiz havlu kağıdınızın üzerine koyup kurumaya bırakın.

İlgili Haberler
Kadın